Головна » Файли » Поради психолога

Як відповідати на дитячі питання?
01.02.2018, 16:26

Як відповідати на дитячі

 

питання?

 

 

 

«Чому трава зелена, а сніг білий? Чому собаки гавкають, а не нявкають?» - така допитливість дитини спочатку радує батьків, породжуючи в них законне почуття гордості за своє чадо, а потім викликає дратівливість, застигая батьків зненацька і часто ставлячи в безвихідь незрозумілою дитячою логікою.
У віці від 3 до 5 років дитина, як правило, перетворюється з зосереджено мовчазного чоловічка в цікавиться всім на світі балакучого непосиду. Саме в цей час у нього з'являється інтерес до пізнання світу. Як надходить у цій ситуації дорослий? Він або чесно намагається відповідати на запитання, або з допомогою різних прийомів уникає відповіді, відмовчується. Але така поведінка не приносить очікуваного результату, так як дитина не заспокоюється, поки не отримає роз'яснення про цікавить його предмет, а по ходу задасть ще й масу додаткових питань.
Відповідаючи на питання, що турбують малюка, необхідно пам'ятати, що всі діти різні, і формулювати свою відповідь батьки повинні, виходячи з конкретних обставин і особливостей характеру дитини.


Так як же варто відповідати на дитячі запитання? Ось декілька порад:
Відповідайте максимально просто і доступно дитячому розумінню.
Відповідайте на запитання дитини терпляче і чесно.
Проявляйте терпіння, доброзичливість і постійну готовність відповідати на питання малюка.
Сприймайте питання і висловлювання дитини всерйоз.
Стимулюйте дитину, заохочуйте пізнавальну активність і не забувайте хвалити, показувати свою повагу.
Зізнайтеся, якщо деякі дитячі питання заганяють вас у глухий кут, адже головне не знання, а бажання і вміння їх отримувати!

Але майте на увазі:
Не треба спеціально саджати дитину навпроти себе в позі слухняного учня і відповідати на поставлене ним запитання. Це не ваш монолог і не минилекция на задану тему, так як, вступаючи з дитиною в дискусію, ви швидше відповісте на питання, адже на багато що дитина зможе відповісти сам в ході вашої з ним бесіди.
Не треба м'ятися і червоніти, немов дитина своїм питанням застав вас зненацька.
Не треба замовчувати, відговорюючись побитими фразами типу: «Це тобі ще рано знати».
Не обманюйте дитину, відповідаючи на його запитання, навіть якщо він, з вашої точки зору, носить провокаційний характер.
Не слід давати дитині інформацію, яка йому не потрібна.

У цьому віці діти пропускають всю інформацію через себе, через власне сприйняття. Пізнавальна активність дитини подібно торнадо, який набирає чинності, залучає все і вся в себе. У дошкільнят в цей період стрімко розвивається мислення, вражаючи несподіванкою і неординарністю висновків; з геометричною прогресією поповнюється словниковий запас; фантазія в цьому віці працює настільки бурхливо, що батьки часто дорікають своїх дітей у придумуванні того, чого насправді немає. Не варто ображати дитину своїм недовірою. Краще пофантазуйте разом, і ви отримаєте нескінченне задоволення, повернувшись у світ дитинства, де думка вільна і може приймати будь-які форми і створювати будь-які чарівні світи.

Обов'язково оцініть старання «чомучки» знайти і пояснити своє сприйняття світу. Він чекає від вас знань, дискусій, сенсацій! Для нього дуже важливо батьківське участь у цьому захоплюючому процесі пізнання навколишнього. Але якщо ви не зможете скласти йому компанію, відповідна реакція малюка може бути неоднозначною: або він відправиться досліджувати світ самостійно і в пошуках правди розбере будильник, радіоапаратуру чи пилосос до останнього гвинтика, або втратить свою допитливість, інтерес, бажання відкривати нове. Пізніше, на уроках у школі, він буде мучитися від нудьги й позіхати. Вчителі стануть розводити руками: «Йому нічого не цікаво!». А адже малюку було цікаво, але ніхто його не підтримав, не розділив цей інтерес. Тому обов'язково хваліть дитину за кожне відкриття, за висновки, за сам прояв інтересу, захоплюйтеся їм, будите почуття гордості, дивуйтеся його розуму і спостережливості

Категорія: Поради психолога | Додав: dnz1chajka
Переглядів: 57 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar