"Харчування"

НОРМАТИВНА БАЗА

Наказ від 21.11.2002 N667 "Про затвердження порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах"

Закон України "Про дошкільну освіту"

Наказ від 01.06.2005 N242/329 "Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах"

Наказ від 25.07.2005 №431 "Про внесення змін до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах"

Наказ від 17.04.2006 №298227 "Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

Наказ від 26.02.2013 №202 165 "Про затвердження Змін до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

Зміни до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах"

Постанова від 22.06.2005 №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів"

Постанова від 22.11.2004 №1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" 

Постанова від 22.06.2005 №507 "Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 р.

Зміни до Інструкції з організації харчування дітей в дошкільних навчальних закладах.Зареєстроваано в Міністерстві юстиції України 20 березня 2013 року за № 440\22972

Рекомендації щодо організації харчування дитини

Раціональне харчування — одна з основних умов здоров'я людини, її довголіття, плодотворної праці. Харчування повинно не лише покривати енергію, що витрачається дитиною, але й забезпечувати матеріал, необхідний для росту й розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей протікають значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Адже вони більше рухаються і гуляють, що теж викликає значні енергетичні витрати.В їжі повинні обов'язково поєднуватися у правильному співвідношенні речовини, що входять до складу тварин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода.

Білки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з'єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєнні організмом вітаміну С. У дитячому харчуванні мають врахо­вуватися якісні показники білків.

 Найцінніший і найкорисніший для росту дитини тваринний білок. Достатня його кількість є в м’ясі, рибі, молоці, яйцях та іншому. Основними джерелами  рослинного білка є хліб, крупа.

  Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів. Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше - свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується використати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння

Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь в обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма вуглеводів в 4 рази більше, ніж жиру і білка. Вуглеводи втримуються в продуктах рослинного походження - крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє розвитку карієсу зубів. 

Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи, (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, цинк, мідь, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію й фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.

 У щоденному раціоні дитини обов'язково мають бути вітаміни. Вітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С, В).

Вода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується у свіжих фруктах і овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). У добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 3-7 років, повинне бути в межах 1,5-2 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води.

На підставі рішення    Селидівської міської ради від 19.12.2018 № 7/39-1186 «Про збільшення розміру плати за харчування в  закладах дошкільної освіти Селидівської міської ради на 2019 р.» та наказу відділу освіти від 21.12.2018 р. № 465 "Про збільшення вартості харчування в закладах дошкільної освіти Селидівської міської ради на 2019 р."

  з 02.01.2019 року  вартість харчування становить:

            - в групах раннього віку – до 17,00 грн.;

          - в дошкільних групах загального розвитку – до 23,00 грн.

40 % за кошти місцевого бюджету , 60 % батьківська плата

Звільнено від сплати батьківських внесків за харчування дітей  пільгових категорій:

         -з багатодітних сімей – на 30 %,

         -дітей, позбавлених батьківського піклування – на 100 %; 

         -дітей з малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу – на 100%;

         -дітей учасників антитерористичної операції, які мають статус "учасник бойових дій" – на 100 %;

         - дітей-інвалідів І-ІІІ груп-100%.